Opublikowany przez: monika.g 2015-09-02 15:27:27
Skóra kobiety w czasie ciąży, tak jak całe jej ciało, ulega wielu przemianom, które mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje. Wiele przyszłych mam narzeka, że swędzi skóra w ciąży, jest to spowodowane głównie napięciem i szybkim rozciąganiem się skóry. Przyczyną mogą być również zmiany hormonalne lub reakcje alergiczne.
(photl.com @ gdy swędzi skóra w ciąży)
Gdy swędzi skóra w ciąży – podstawowa higiena
Gdy swędzi skóra w ciąży masz ochotę drapać się cały czas, czasem bezwiednie dotykasz swędzącego miejsca lub drapiesz się przez sen i dopiero rano zauważasz zaczerwienienie albo nawet uszkodzenie skóry. Przy takich objawach przede wszystkim zadbaj o prawidłowe nawilżenie skóry.
Gdy swędzi skóra w ciąży - alergie
Uporczywe swędzenie skóry może być reakcją alergiczną. Pojawiają się wtedy zaczerwienienia, obrzęki, bąble, silna pokrzywka. Alergia może być pokarmowa (po zjedzeniu orzechów, truskawek, owoców cytrusowych czy mleka), wziewna (po zetknięciu ze zwierzęciem lub kurzem czy pyłkami traw i drzew) lub kontaktowa (po założeniu upranego w nowym proszku ubrania, po zastosowaniu nowego kosmetyku). Aby stwierdzić, czy na pewno organizm uczulony jest na dany produkt należy wykonać testy skórne (alergen nakłada się punktowo na skórę - zadrapaną; odczyn w miejscu nałożenia świadczy o uczuleniu na dany alergen). Po stwierdzeniu alergii konieczne jest stosowanie leków antyhistaminowych, które w czasie ciąży należy stosować bardzo ostrożnie i wyłącznie według zaleceń lekarza.
Alergia jest przyczyną atopowego zapalenia skóry, które jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na występujące niewielkie dawki antygenów, w wyniku czego wytwarzane zostają przeciwciała IgE, które kierowane są przeciw tym alergenom. W przypadku atopowego zapalenia skóry wskazane jest stosowanie emolientów i oliwek, które nawilżają suchą skórę i łagodzą objawy swędzenia.
Gdy swędzi skóra w ciąży – cholestaza ciążowa
Swędzenie skóry na całym ciele (lub w miejscach, które w ciąży nie rozciągają się nadmiernie, np. dłoni, stóp, szyi) nasilające się nocą mogą być objawem cholestazy ciążowej – choroby szczególnie niebezpiecznej dla dziecka, dlatego niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
Wiecej o tej chorobie przeczytasz tutaj: Cholestaza ciążowa objawy, badania i leczenie>>
Gdy swędzi skóra w ciąży – cukrzyca ciążowa
Cukrzyca ciążowa, zwana cukrzyca ciężarnych - jest spowodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki lecz także dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W czasie ciąży należy systematycznie kontrolować stężenie (glukozy) we krwi.
Gdy swędzi skóra w ciąży - opryszczka ciężarnych
Opryszczka (pemfigoid) ciężarnych to pęcherzyki i grudki w okolicy pępka, które mogą pojawiać się również na tułowiu, dłoniach i stopach. Jest to choroba autoimmunologiczna i ustępuje po porodzie. Jednak wymaga szybkiej interwencji lekarza i leczenia sterydami, gdyż stwarza ryzyko zahamowania rozwoju dziecka albo przedwczesnego porodu.
Gdy swędzi skóra w ciąży – osutka
Osutka to bardzo mocno swędzące grudki i pokrzywka, które są najczęstszą wysypką u przyszłych mam. Wysypka umiejscawia się głównie na brzuchu (zwłaszcza w okolicach rozstępów), rzadziej na pośladkach lub kończynach, ale nigdy na twarzy. Zwykle pojawia się pod koniec ciąży, około 35. tygodnia ciąży i znika bez śladu po porodzie. Wysypka nie zagraża zdrowiu dziecka.
W każdym przypadku, gdy swędzi skóra w ciąży tak nieznośnie, że mamy ochotę drapać się bez przerwy aż do krwi, należy niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego ciążę i zgłosić mu swoje objawy. Być może zapobiegniesz w ten sposób niebezpiecznym następstwom rozwijającej się choroby.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.